Kör du en Skoda Octavia, Fabia, SuperB, Roomster tillverkad innan 2010 utan MDI-paket eller saknar möjligheten att kunna spela musik från t.ex Spotufy eller iTunes via bluetooth till bilens originalradio?

En enkel FM-sändare kan göra jobbet, dock är det sällan du får bra kvalité eller hållbar funktion vid användning av denna typ av musik-lösning. Ett annat alternativ är eftermontering av AUX som ger hyfsad kvalité men saknar ändå komforten av att t.ex kunna byta låt via radio / rattknappar.

re-STREAM är en stabil och prisvärd lösning för din Skoda original-radio som ger dig möjlighet att streama musik trådlöst via bluetooth eller trådburet via AUX / USB. re-STREAM tillverkas i olika generation där första generationen helt saknar stöd för blåtand medan senaste generationen, re-STREAM4, tillåter streaming & handsfree via bluetooth, AUX & USB för musikuppspelning & laddning av t.ex telefon. 

Senaste generationen av re-STREAM är alltså att föredra då denna levereras med uppdaterad mjukvara, förbättrad mikrofon samt levererar bättre ljudkvalité än tidigare lösningar. 

Installera bluetooth skoda original radio

re-STREAM är en digital CD-växlare, den simulerar alltså en CD-växlare vilket innebär att kodning oftast inte krävs vid installation och ljudkvalitén är jämförbar med CD-kvalité. Original-radion (Bolero, Swing, Columbus etc.) tror alltså att en CD-växlare är ansluten när du i själva verket får möjlighet att ansluta trådlöst eller trådburet via din favorit-källa. 

Skoda Swing bluetooth aktivering spotify


Funktioner som tillkommer efter installation av re-STREAM

  • Trådlös musikspelning via bluetooth (stödjer även Spotify, Apple music, Tidal, Deezer, Youtube mm.)
  • Trådburen uppspelning via USB & AUX (stöd för filformat av hösta kvalité, t.ex FLAC, MP3 mm.)
  • Stöd för upp till 6st spellistor via USB (CD01 - CD06).
  • Helt digital överföring av musik för högsta möjliga ljudkvalité.
  • Laddning av t.ex telefon via USB-port.
  • Handsfree-funktion via bluetooth.
  • Byt låt & reglera volym via radio & ratt-knappar (vid uppspelning via bluetooth & USB).

Skoda installera bluetooth original radio


Passar re-STREAM min Skoda

re-STREAM levereras i två varianter, 8- & 12-PIN. Vilken som passar just er bil beror på vilken radio/navigations-enhet som finns installerad i bilen. Nedan finner ni samtliga Skoda original-enheter som är kompatibla med re-STREAM. 

Utöver rätt radioenhet krävs att bilen är tillverkad innan 2010 för att re-STREAM ska klara att kommunicera med bilens övriga system.

Skoda installera DMC 12PIN

Skoda original radio bluetooth installera montera billigt


INSTALLERA BLUETOOTH, AUX & USB I SKODA ORIGINAL-RADIO

 Läs mer om installation av re-STREAM4 och se installationsvideos här ⇦

Kommentarer (5)

    • Thomas
    • 2018-11-22 14:15:54
    Behöver man koda in den här produkten? Det gäller en "Swing" stereo i en Superb från 2010.
    • eftermontering.se
    • 2018-11-25 18:23:29
    Hej Thomas, Normalt krävs inte kodning vid installation av re-STREAM.
    • Tord
    • 2021-02-16 15:24:10
    Passar denna till Skoda Octavia Swing stereo från 2012? Är likadan som den på bilden.
    • Henrik Kenttä
    • 2021-03-23 08:11:05
    Hej Jag har precis köpt en Skoda Octavia 2009 till min dotter med en stereo Swing. Vad är det bästa för att få till bluethoot uppkoppling för spelning av musik? Om det är restram ni rekommenderar, hur kopplar jag in den och behöver jag utföra någon kodning av stereon. Det finns förval i stereon om att välja telefon eller bluethoot men jag kan inte koppla ihop stereon med telefonen. Om man vill ha handsfree vad behöv då göras? Ge mig gärna 2 förslag MVH Henrik
    • Daniel
    • 2022-01-04 13:56:25
    Hej, låter intressant men länken "Läs mer om installation..." fungerar inte, kan ni åtgärda det? Mvh Daniel

Ny kommentar